Založiť novú webovú stránku alebo e-shopChcem nový web

Chata pri Zelenom plese

Chata pri Zelenom plese

Začiatkom 17. storočia si zlatokopy postavili jednoduchú chatrč priamo pri Zelenom plese. Uhorský karpatský spolok navrhol už v čase svojho vzniku (v roku 1873) výstavbu chaty pri brehu Zeleného plesa (1 551 m n. m.). Finančná situácia to však neumožnila.

Stavať začali až v roku 1876 na ľahšie prístupnej Rakúskej poľane, kde sa stretali staré hospodárske cesty z Kežmarku a zo Spišskej Belej. Jednoduchý zrub postavili za dva týždne. Pomenovali ho Egidova chata po iniciátorovi výstavby, zakladateľovi a v tom čase predsedovi Uhorského karpatského spolku Egidovi Berzeviczym (1835 – 1906).

Keď však v roku 1890 dvakrát vyhorela, už ju neobnovili. V roku 1895 kežmarský staviteľ C. Schwarz postavil jednoduchú chatku pre robotníkov a položil základy novej chaty pri Zelenom plese. Chatu slávnostne otvorili 27. augusta 1897.

Chata bola do roku 1950 označovaná polohopisným názvom Chata pri Zelenom plese. V roku 1950 ju premenovali na Brnčalovu chatu a po štyroch desaťročiach jej prinávratili pôvodný názov Chata pri Zelenom plese.

 

Webová stránka bola vytvorená pomocou on-line webgenerátora WebĽahko.sk

TOPlist